Electrochemistry Buffers
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (66)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (894)
- (2)
- (5)
- (25)
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (328)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Ionic Strength Adjustment Sodium Hydroxide Buffer, SPEX CertiPrep™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ISO/IEC Guide 34 Certified, NIST-Traceable Certified Reference Material
Reagents Holdings Llc TISAB, Low Level, Reagents
CAS: 7732-18-5 Molecular Formula: H2O Molecular Weight (g/mol): 18.02 InChI Key: XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N Synonym: Total Ionic Strength Adjustment Buffer IUPAC Name: water SMILES: O
| CAS | 7732-18-5 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 18.02 |
| SMILES | O |
| Synonym | Total Ionic Strength Adjustment Buffer |
| IUPAC Name | water |
| InChI Key | XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | H2O |
Reagents Holdings Llc Ammoniacal Buffer, pH 10.0, Reagents
Ammoniacal Buffer, pH 10.0, Reagent, use for EDTA titrations. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Boiling Point | 36°C |
|---|---|
| CAS | 1336-21-6 |
| Color | Colorless |
| Packaging | Poly Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 10 |
| Chemical Name or Material | Ammoniacal Buffer, pH 10.0 |
| Grade | Reagent |
| For Use With (Application) | Titration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 0.9964 |
| Solution Type | Buffer |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 5.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 5.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 1310-73-2 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 5 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 5.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.007 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
| Linear Formula | Na2B4O7·10H2O |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 9.18 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| CAS | 7732-18-5 |
| Decomposition Information | Boron |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement May damage fertility or the unborn child. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| pH | 9.18 ±0.01 |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 381.37 |
| CAS Max % | 0.38 |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 12.45 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 12.45 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 1310-73-2 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 12.45 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 12.45 ± 0.01 at 25°C Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.0035 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 7.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 7.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 26628-22-8 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 7 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 7.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.006 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 6.86 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 6.86 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 7778-77-0 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 6.86 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 6.86 ± 0.01 at 25°C Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.0056 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 2.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 2.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 7647-01-0 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 2 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 2.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.001 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 4.00 ± 0.01 at 25°C, Color-Coded Red Reference Standard, Reagents
Buffer pH 4.00 ± 0.01 at 25°C, Color-Coded Red Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 877-24-7 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Pink |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 4 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 4.00 ± 0.01 at 25°C, Color-Coded Red Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.0039 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Reagents Holdings Llc Acetate Buffer, pH 4.0 for Residual Chlorine Analysis, Reagents
Acetate Buffer, pH 4.0 for Residual Chlorine Analysis, Reagent, use for Water and wastewater analysis. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Boiling Point | 118°C |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 4 |
| Chemical Name or Material | Acetate Buffer, pH 4.0 for Residual Chlorine Analysis |
| Grade | Reagent |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.15 |
| Solution Type | Buffer |
Reagents Holdings Llc Ammonium Chloride/Ammonium Hydroxide Buffer (Copper Buffer), Reagents
Ammonium Chloride/Ammonium Hydroxide Buffer (Copper Buffer), Reagent, use for EDTA titrations. Manufactured in ISO 9001 facility.
| CAS | 1336-21-6 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 11.5 to 12.5 |
| Chemical Name or Material | Ammonium Chloride/Ammonium Hydroxide Buffer (Copper Buffer) |
| Grade | Reagent |
| Concentration | 1 M |
| For Use With (Application) | Titration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.0185 |
| Solution Type | Buffer |
Reagents Holdings Llc Acetate Buffer, pH 3.5 For USP Heavy Metals Test, Reagents
Acetate Buffer, pH 3.5 For USP Heavy Metals Test, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Boiling Point | 118°C |
|---|---|
| CAS | 631-61-8 |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 3.5 |
| Chemical Name or Material | Acetate Buffer, pH 3.5 For USP Heavy Metals Test |
| Grade | Reagent |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.0737 |
| Solution Type | Buffer |